Zbyt długi czas spędzany przed ekranem – jakie mogą być tego skutki?

www-experto24-pl-80189-dziecko-przed-telewizoremNiestety brutalna prawda jest taka, że w dużej mierze piszę to do siebie. Mamy problem z ilością czasu, jaki spędzają Księżniczki przed ekranem. Postanowiłam więc dowiedzieć się, jakie może to mieć skutki. Podzielę się z Wami wiedzą, którą zdobyłam. Na samym dole zamieszczę linki do artykułów, z których korzystałam.

Według badań amerykańskich, dzieci spędzają przeciętnie około 40 godzin tygodniowo przed ekranem. Nie chodzi tylko o oglądanie telewizji. Również o komputery, tablety, smartfony, gry komputerowe. Z początku wydało mi się to niemożliwe, jednak gdy dłużej się zastanowiłam i przeprowadziłam proste wyliczenia, okazuje się to wielce prawdopodobne (uściślę – aż tyle moje dzieci przed telewizorem nie siedzą; myślę o ogóle). Jaki może to mieć wpływ na dzieci i ich przyszłe dorosłe życie?

Spędzanie wielu godzin przed ekranem:

  • Może powodować otyłość.

Mam swój cel w tym, że podaję ten fakt jako pierwszy. O tym, że telewizja jest szkodliwa już tyle słyszeliśmy, że właściwie wpada jednym uchem, a wypada drugim. Ale który rodzic chce, żeby jego dziecko zmagało się z otyłością?

Po pierwsze, dziecko siedzące przed ekranem mało się rusza.

Po drugie, je więcej, wpatrując się w ekran.

Po trzecie, najchętniej jadłoby to, co widzi w reklamach. A nie jest to najczęściej zdrowe jedzenie.

  • Wpływa na zachowanie dziecka

To jest bardzo, bardzo ważne!

Podobnie jak u osób uzależnionych od gier komputerowych, wydłużony czas spędzony przed ekranem powoduje zmiany w istocie szarej oraz istocie białej, które budują ośrodkowy układ nerwowy. Zaobserwowane zmiany sięgały nawet płata czołowego, który odpowiada (między innymi) za: planowanie, działanie, pamięć, określanie priorytetów, motywację i kontrolę zachowania (dzieci, które w wieku czterech lat spędzały dużo czasu przed ekranem, w wieku 6-11 lat często były tymi, które prześladowały w szkole inne dzieci). Efektem zmian mogą więc być: trudności w koncentracji, niestabilność emocjonalna, niezdolność do spontanicznego myślenia, problemy w relacjach społecznych).

Zaobserwowano zmiany w prążkowiu, które jest częścią układu pozapiramidowego. Odpowiada on głównie za automatyzację wyuczonych czynności.

Istota biała pełni ważną rolę w procesie uczenia się. Badania dzieci w wieku 5-18 lat wykazały korelację między rozwinięciem istoty białej a ilorazem inteligencji.

  • Może powodować zaburzenia snu.

Spędzanie czasu przed ekranem, zwłaszcza tuż przed snem (mówimy o godzinie lub dwóch, więc lepiej zrezygnować z „dobranocek”), powoduje u dziecka nienaturalne uczucie pobudzenia. To powoduje trudności w zasypianiu. Kiedy już dziecko zaśnie, jego ciało ma trudności z prawidłowym wejściem w cykl snu. Ponieważ ciało wciąż jest pobudzone (nawet we śnie), dziecko nie jest w stanie wejść w czwartą, najgłębszą fazę, z której organizm czerpie najwięcej odpoczynku.

Co się dzieje z nami, gdy jesteśmy niewyspani? Zmęczenie, poddenerwowanie, mniejsza tolerancja na bodźce. To samo przeżywa dziecko. Dodajmy jeszcze problem z panowaniem nad emocjami i nadwrażliwość na bodźce.

U dzieci, którym ograniczony został czas spędzony przed ekranem, zaobserwowano pozytywne zmiany w zachowaniu oraz lepsze wyniki w nauce.

Co oznacza „wydłużony czas”?

Dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny oglądać telewizji. Mowa tu także o „telewizorze w tle”. Automatycznie będzie on przyciągał wzrok dziecka.

Dzieci starsze – najlepiej godzinę dziennie. Źródła podają – maksymalnie dwie. Nie chodzi tylko o telewizję. Również komputer czy tablet.

Na podstawie:

http://goldenreflectionsblog.com/2014/05/screen-time-sleep-affect-childs-behavior.html#_a5y_p=1981389

http://www.psychologytoday.com/blog/mental-wealth/201402/gray-matters-too-much-screen-time-damages-the-brain

http://www.news.iastate.edu/news/2014/03/31/parentalmonitoring

http://www.mayoclinic.org/healthy-living/childrens-health/in-depth/children-and-tv/art-20047952?pg=1

http://www.aacap.org/AACAP/Families_and_Youth/Facts_for_Families/Facts_for_Families_Pages/Children_And_Wat_54.aspx

To wszystko było tytułem wstępu :)

A teraz najważniejsze – biję się w piersi za popełnione błędy wychowawcze i publicznie postanawiam poprawę.

Będzie to wyzwanie, ale wierzę, że damy radę. Będziemy codziennie ustalać, które bajki Księżniczki obejrzą danego dnia. I nie przedłużymy czasu nawet o minutę!

Może ktoś chciałby podjąć wyzwanie wraz ze mną? :)

Autor: Zuzanna Porębowicz

 

2 komentarze do “Zbyt długi czas spędzany przed ekranem – jakie mogą być tego skutki?

  1. mała mama

    Mój ogląda dużo bajek, ale to kontroluję. póki co wynosi dużo nowej wiedzy, kolory, liczby i to lubi. Ale jest oczywiście granica. Są też dni albo całe weekendy bez i się jakos nie upomina.

    Odpowiedz
    1. princesseshome Autor wpisu

      Ważne żeby to kontrolować i dziecka nie przyzwyczaić. Moje się przyzwyczaiły i każde wyłączenie telewizora to była walka. Ograniczam od kilku dni i jest super. Ale nie tylko to – więcej się z nimi bawię i wprowadziłam system motywacyjny. Są o wiele grzeczniejsze i dużo się bawią. Wcześniej chwila zabawy i kłótnia. Teraz bawią się zgodnie, wymyślając różne scenariusze. To ograniczenie telewizji podoba mi się coraz bardziej :)

      Odpowiedz

Dodaj komentarz